ZSOI 6 > Comenius
Projekt Comenius
  • Projekt Comenius

W ROKU SZKOLNYM 2012/2013 ROZPOCZYNAMY WRAZ ZE SZKOŁĄ Z HISZPANII I TURCJI REALIZACJĘ PROJEKTU FINANSOWANEGO PRZEZ UNIĘ EUROPEJSKĄ

“THROUGH DISCOVERING OUR ENVIRONMENT WE DISCOVER OUERSELVES”

Przedstawiamy link do strony comeniusa, w którym bierze udział nasza podstawówka.
  • HISZPANIA

Szkoła jest usytuowana w miasteczku o nazwie Vallbona d’Anoia. Mieszka w nim 1400 osób. Dawnymi czasy był to teren w pełni rolniczy. Dziś jest to miasteczko przemysłowo-usługowe, jednak obecnie przechodzi poważne zmiany związane z recesją i kryzysem.

Jesteśmy małą wiejską szkołą usytuowaną 60 km od Barcelony. Jesteśmy zarówno przedszkolem jak i szkołą podstawową, liczymy 138 uczniów w wieku 3-12 lat. Stale rośnie liczba uczniów obcojęzycznych w naszej placówce, pochodzą oni głównie z Ameryki Południowej, Maroka i Europy Wschodniej. Uczą się katalońskiego i hiszpańskiego jako języka pierwszego i angielskiego jako języka drugiego, począwszy od dzieciństwa.

W szkole podstawowej język angielski jest nauczany w zgodzie z metodologią CLIL (ang. Content and Language Integrated Learning) odnoszącą się do nauczania w języku obcym różnych przedmiotów przewidzianych w programie nauczania. Szczególnie wf-u u pięcio i sześciolatków w pierwszej i drugiej klasie szkoły podstawowej oraz przyrody w klasach od trzeciej do szóstej. Z tego powodu uczestnictwo w programie Comenius jest doskonałą okazją zarówno dla uczniów jak i nauczycieli do wymiany wiedzy i doświadczeń za pośrednictwem języka angielskiego oraz nowych technologii.

• TURCJA

Nasza szkoła jest usytuowana 10 km od centrum miasteczka i 30 km od centrum dużego miasta. Mieścimy się w okolicy wiejskiej. W naszej szkole uczy się 158 dzieci, z czego 123 osoby są dowożone z okolicznych wsi przez autobusy finansowane przez rząd.

Status socjalno-ekonomiczny naszych uczniów i ich rodzin jest niski. Większości z nich brakuje wsparcia finansowego, społecznego oraz edukacyjnego, którego potrzeba każdemu dziecku, by mogło się rozwijać. Rodziny naszych uczniów utrzymują się z pracy na roli. Jedyną szansę na poznanie świata i sposobów życia innych ludzi nasi uczniowie dostają w szkole. Przy odpowiednim wsparciu i prawidłowo pokierowani mogą skorzystać z szansy rozwoju społecznego i osiągnąć zadowalający poziom kompetencji społecznej i kulturowej pomocny przy wykonywaniu różnych zadań, a także w zawodach, turniejach sportowych. Biorąc udział w projekcie chcemy dać szansę naszym uczniom, aby poznali życie ludzi w innych krajach i zrozumieli różnorodność kultur.

szkoła podstawowa nr 98 im. henryka sienkiewicza http://innowacyjny-program.pl/  http://www.6latki.men.gov.pl/ gimnazjum nr 74 im. henryka sienkiewicza